نگاهی به نمایشگاه پنج دهه عکاسی بافت تاریخی بوشهر

رضا عنصر سیار
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 13 ژوئن 2017 | 17:03 ب.ظ
نگاهی به نمایشگاه پنج دهه عکاسی بافت تاریخی بوشهر بافت تاریخی بوشهر افزون بر تمامی ابعادی که می توان جداگانه به آنها پرداخت، دین سنگینی نیز به گردن علاقه مندان به عکاسی این شهر دارد. معمولا برای اغلب عکاسان بوشهر،  وقتی دوربین به دست می گیرند که به عکاسی بپردازند، عکاسی از محدوده بافت تاریخی بوشهر اولین گزینه ای است که انتخاب می کنند. […]

بافت تاریخی بوشهر افزون بر تمامی ابعادی که می توان جداگانه به آنها پرداخت، دین سنگینی نیز به گردن علاقه مندان به عکاسی این شهر دارد.

معمولا برای اغلب عکاسان بوشهر،  وقتی دوربین به دست می گیرند که به عکاسی بپردازند، عکاسی از محدوده بافت تاریخی بوشهر اولین گزینه ای است که انتخاب می کنند.

بافت تاریخی بوشهر، نه فقط این سنگ ها و سقف ها، درها و چوب ها،نقش و نگار و اشکال هندسی ست بلکه تمامی خاطرات و زندگانی مردمان آن نیز هست که اکنون در کوچه پس کوچه های تنگ آن با سخاوتمندی آغوش به روی عکاسان گشوده است. ارزش این دیوارهای قدیمی به انسان هایی است که از آن ها عبور کرده اند. به اتفاق هایی است که در این سالها برای صاحبان آنها افتاده است. اگر حضور انسانی را از عکس های بافت بگیریم دیگر بنا ها روح و زنده بودن خود را از دست خواهند داد. در این بین عکاسی موفق خواهد بود که علاوه بر بحث معماری بناها، به این حضور انسانی و روابط میان آنها توجه کرده باشد.

در این مجال قصد ورود به این بخش از قضیه را نداریم که یکی از دلایل انتخاب بافت توسط عکاسان تصور آنها از سهل و آسان بودن عکاسی از این موضوع بوده و هست؛ و می دانیم که یقینا خروجی عکاسی چنین اشخاصی جز گرفتن تعداد زیادی عکس سطحی از این موضوع نبوده و تنها افراد کمی که  پس از سالها تجربه به سراغ این گنجینه عظیم بازمی گشتند می توانستند روح این سازه های تاریخی را در عکس گنجانده و ارزش والای آنها را در معرض دید عموم بگذارند.

در این سال ها فقط افراد انگشت شماری با تداوم عکاسی از بافت تاریخی بوشهر توانسته اند دین خود را به این بخش شهر ادا کنند.

اما این احساس وظیفه همواره بر دوش بسیاری دیگر از عکاسان این دیار سنگینی کرده و در برهه های زمانی مختلف با برپایی نمایشگاه های انفرادی و گروهی سعی در نشان دادن اهمیت بافت قدیم بوشهر به دیگر شهروندان و هم وطنان داشته اند.

نمایشگاهی با عنوان “نیم قرن عکاسی بافت قدیم بوشهر ” به همت جمعی از هنرمندان عکاس که در مدرسه سعادت برگزار شد، حاصل جمع آوری آثار تعدادی از عکاسان بوشهری است.

از نکات مثبت این نمایشگاه بازه گسترده ثبت آثار از نظر زمانی است به طوری که آثاری از عکاسان پیشکسوت تا عکس های نسل های اخیر را در کنار هم می توانید ببینید. این امر هم  به لحاظ عکاسی و مقایسه تکنیک های به کار گرفته شده و تفاوت دید عکاسان  در این دوره ها و هم از نظر میزان تغییرات و تخریب های صورت گرفته در بافت در طی سالیان متمادی حائز اهمیت خواهد بود.

هر چند ضعف هایی  در اجرا وجود دارد که برای مثال می توان از عدم ذکر نام مکان و یا سال ثبت اثر و وجود چندین عکس مشابه از یک عمارت خاص ویا قرار گرفتن چند عکس ضعیف چه به لحاظ تکنیکی و چه محتوایی در نمایشگاه اشاره کرد که  تا اندازه ی زیادی روی سطح کیفی نمایشگاه اثرگذار بوده است اما یکی از مزیت های برگزاری نمایشگاه ها ایجاد دیدارهای چهره به چهره هنرمندان،گفتگو و تبادل نظر در خصوص آثار به نمایشگاه گذاشته شده است و وقتی که آثار طیف زمانی گسترده ای را در بر بگیرد به معنی هم کلام شدن هنرمندان نسل های قدیم و جدید است که این موضوع اتفاقی بسیار جالب و تحسین برانگیز است.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 پوستر سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
حمایت از تولید فیلم اولی ها
فراخوان عمومی تولید فیلم کوتاه
محل كد آمار