۲۶مین پاتوق فیلم کوتاه با حضور احمد آرام با موضوع اقتباس ادبی

تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 12 اکتبر 2017 | 12:12 ب.ظ
۲۶مین پاتوق فیلم کوتاه با حضور احمد آرام با موضوع اقتباس ادبی پاتوق فیلم کوتاه بوشهر مورخ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ با حضور استاد احمد آرام به موضوع اقتباس ادبی پرداخت. در این کارگاه که ویژه هنرمندان و هنرجویان انجمن سینمای جوان برگزار شد، یک گفتمان ادبی و سینمایی بود. احمد آرام در کارگاه بیان کرد که فیلم نامه نویس باید به متن اصلی و شیرازه آن در عین وفا داری  […]

پاتوق فیلم کوتاه بوشهر مورخ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ با حضور استاد احمد آرام به موضوع اقتباس ادبی پرداخت. در این کارگاه که ویژه هنرمندان و هنرجویان انجمن سینمای جوان برگزار شد، یک گفتمان ادبی و سینمایی بود. احمد آرام در کارگاه بیان کرد که فیلم نامه نویس باید به متن اصلی و شیرازه آن در عین وفا داری  به آن هم خیانت کند، قطعه قطعه کردن متن ادبی در واقع ترجمه کردن برای به تصویر کشیدن بهتر داستان است. وی در این یاب گفت: نوشتن فیلم نامه اقتباسی در واقع ترجمان فضای حاکم بر داستان و حاکمیت بر روح دیالوگ ها است. ساختار شکنی لازمه نوشتن فیلمنامه است تا بتوانیم با ورود به جزئیات و بازشناسی زبان اشیاء برای تصویر سازی مدرن و یا کلاسیک موانع را پیدا و بر اساس یافته ها و شخصیت پردازی سکانس های فیلم را پی ریزی نماییم. شناخت جغرافیای متن از دیگر تاکیدات این نویسنده بود. به نظر وی مکان و زمان وقوع هر حادثه ای در داستان می تواند دستمایه ای اصلی برای فیلمنامه نویس باشد.

آرام با بیان این مطلب که در هر داستانی قوی یک تراژدی و یک راز بزرگ نهفته است، ادامه داد با خرده رازها و پی رنگ اصلی و همچنین خرده پی رنگ ها می توان مسیری متفاوت را برای جان دادن به واژه ها طی نمود. آرام بر این باور است که برای رسیدن به یک فیلم نامه اقتباسی تغییر و بهم ریزی حتا آئین ها می تواند نگاهی متفاوت را به مخاطب دهد. با توجه به استقبال هنرمندان، این کارگاه ادامه خواهد داشت. احمد آرام ” عسل، دختر مختار” را از مجموعه غریبه در بخار نمک را برای جریان سازی کارگاه انتخاب که حاضرین در کارگاه نیز جهت اقتباس به این داستان پرداختند.

احمد آرام با آثار خود مهمان ویژه کارگاه بود. کتاب‌های چاپ شده‌ی او عبارتند از :”غریبه در بخار نمک” ، رمان “مرده‌ای که حالش خوب است”، داستان “همین طور است” و “آنها چه کسانی بودند؟”. همچنین از این داستان‌نویس سه نمایشنامه‌ به نام های “این یارو آنتیگونه”، “خانه تلخ” و صداهای نزدیک و در عین حال بسیار دور از صفدر و صفورا”، “دوچرخه و سینما” از سوی نشر نوح نبی منتشر شده است. وی همچنین مجموعه داستان دیگری دارد با عنوان “همین حالا داشتم چیزی می‌گفتم”. مجموعه داستان “کسی ما را به شام دعوت نمی‌کند” مرده‌ای که حالش خوب است” نیز از آثار داستانی آرام است که از سوی نشر افق عرضه شده است.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فراخوان سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
آیین‌‎نامه سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
محل كد آمار