دوشنبه های عکس سینمای جوان با کارگاه جلیل گلستانیان

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ | ۰۸:۱۶ ق.ظ
دوشنبه های عکس سینمای جوان با کارگاه جلیل گلستانیان دوشنبه ۱۰مهر ۱۳۹۶ در انجمن سینمای جوانان استان بوشهر کارگاهی تحت عنوان “ماهیت عکس ها” برگزار شد. در این کارگاه علی نصوری از عکاسان برجسته انجمن سینمای جوانان استان بوشهر به ارائه موضوعی با عنوان ماهیت عکس پرداخت. در این کارگاه ۲ کتاب “ماهیت عکسها” از استیون شور و “درباره‌ی نگاه به عکس ها”  از […]

دوشنبه ۱۰مهر ۱۳۹۶ در انجمن سینمای جوانان استان بوشهر کارگاهی تحت عنوان “ماهیت عکس ها” برگزار شد.

در این کارگاه علی نصوری از عکاسان برجسته انجمن سینمای جوانان استان بوشهر به ارائه موضوعی با عنوان ماهیت عکس پرداخت.

در این کارگاه ۲ کتاب “ماهیت عکسها” از استیون شور و “درباره‌ی نگاه به عکس ها”  از بیل جی و دیوید هورن در حیطه نظری عکاسی با موضوعیت ماهیت، فهم وخوانش عکس بررسی گردید. این کارگاه به منظور ایجاد انگیزه در هنرجویان و عکاسان  به مطالعه متون و کتب عکاسی و‌ تاثیر و اهمیت آن در درک و فهم بیشتر در مورد ماهیت عکس و عکاسی شکل گرفت. دو کتاب مذکور چالشی را در ذهن مخاطب ایجاد می کند تا نگاه عمیق تری به عکس ها از چهارچوب اصولی و گاه غیر اصولی داشته باشد.

کتاب “ماهیت عکس ها” از استیون شور،  مخاطب را با سطوح  نمایشی، فیزیکی و ذهنی عکس آشنا کرده و نکته های بسیار مهمی نهفته در درون عکس هارا آشکار می‌کند. وگفتگوی بیل جی و استیون هورن که با عنوان “درباره‌ی نگاه به عکس ها” معرفی شده، تلاشی برای خوانش بهتر عکس‌ها دارد و مباحث “چیستی عکس” و “درباره گی عکس” را تشریح می‌کند. نویسندگان این کتب تلاش کردند تا نگاه سرسری و گاه ساده‌انگارانه به عکس‌ها را با نگاهی عمیق‌تر و اصولی‌تر جایگزین کنند.

علی نصوری با در نظر گرفتن اهمیت این مقوله، سعی در تحلیل ساده‌تر و روان‌تر متون این کتابها در محیطی تعاملی داشته و با مطرح نمودن پرسش‌های ساده اما چالش برانگیز، مخاطبان را ترغیب به توجه بیشتر و حرفه ای‌تر در مباحث داشته است. تلاش در ایجاد نگاهی آگاهانه تر، خوانش اطلاعات بصری به همراه  مثال ها و عکس های مرتبط این دو کتاب و تشریح تفاوت عکس های فوری با تصاویر عکاسی از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه بود.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
آیین‌‎نامه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
جدول کلاس های انجمن سینمای جوانان استان بوشهر در فصل تابستان
محل كد آمار