افتتاح زیر ساخت فرهنگی دیگر در انجمن سینمای جوانان استان بوشهر

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۷ ب.ظ
افتتاح زیر ساخت فرهنگی دیگر در انجمن سینمای جوانان استان بوشهر استدیو صدای” بخشو” بعنوان یک زیر ساخت مهم در محل انجمن سینمای جوانان استان بوشهر با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، جمعی از پیشکسوتان نوحه خوانی سنتی بوشهر و هنرمندان سینمای جوان افتتاح شد. در این آیین که هم زمان بود با افتتاح کتابخانه سینما و ادبیات، مصطفی گراشی از پیشکسوتان عرصه […]

استدیو صدای” بخشو” بعنوان یک زیر ساخت مهم در محل انجمن سینمای جوانان استان بوشهر با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، جمعی از پیشکسوتان نوحه خوانی سنتی بوشهر و هنرمندان سینمای جوان افتتاح شد. در این آیین که هم زمان بود با افتتاح کتابخانه سینما و ادبیات، مصطفی گراشی از پیشکسوتان عرصه مداحی و رییس کانون مداحان استان بوشهر از تابلو یادمان استدیو روبرداری کرد و طی سخنانی اعلام نمود که از تمامی ظرفیت های موجود در پیشبرد اهداف استدیو حمایت می کند و با همکاری انجمن سینمای جوان در بروز رسانی تجهیزات و نگهداری آرشیو صداهای ماندگاری همچون جهانبخش کردی زاده دریغ نمی نماید.

عبدالرحمن برزگر در این مراسم مسوولیت اسدیو را بر عهده محسن مکاری از پیشکسوتان عرصه سینما و تاتر گذاشت و گفت: استدیو صدا را به نام زنده یاد جهانبخش کردی زاده نامگذاری نمودیم تا ضمن بزرگداشت فعالیت هنری ایشان در عرصه مداحی و خدمت برای زنده نگهداشتن واقعه عاشورای حسینی از صدای ماندگارش در تولیدات آینده انجمن، بتوانیم مستندی از زندگی ایشان را بسازیم وی برای نامگذاری استدیو خاطر نشان کرد: صدای جاودانه و تحسین بر انگیز بخشو هرگاه طنین انداز می شود بوشهری و غیر بوشهری ندارد واقعا این جمله بسیار صحیح است که این صداست که می ماند.

صدای جهانبخش کردی زاده فراتر از مرزهای ما در محافل مختلف شنیده می شود و این افتخار رو داریم که استدیو صدای انجمن سینمای جوان را به نام ایشان بگذاریم. جای خالی این زیر ساخت در انجمن خالی بود چرا که برای ضبط صدا هر چند هم کم حجم می بایست به استان همجوار و یا بصورت غیر حرفه ای ضبط می شد برزگر تصریح کرد: امیدوارم که تجهیزات هم به همین زودی نصب گردد تا از این بابت با خیال راحت به تولید صدا بپردازیم. تولیداتی از قبیل دوبله فیلم های آموزشی و آثار برجسته فیلم های کوتاه جهان و ترجمه و زیرنویس فارسی اقدام کنیم. در همین رایطه دکتر ماحوزی گفت از فعال ترین انجمن های هنری استان بوشهر می توانم سینمای جوان را عنوان کنم، زیرا بخوبی می توانیم از تولیدات و فرم و فضایی که برای هنرجویان بوجود آمده درک موضوع نماییم.

وی در بخشی از سخنانش به پیشنهاد ایجاد شهرک سینمایی توسط سینمای جوان در عالی شهر اشاره کرد و گفت با رایزنی که با استاندار بوشهر صورت گرفت و بازدیدی که از زمین پیشنهادی آقای برزگر انجام شد، به امید خدا این مهم قرار است در بودجه سال ۹۷ استان گنجانده شود که مدیر انجمن را از سوی استاندار محترم بوشهر و اداره کل فرهنگ و ارشاد سلامی بوشهر انتخاب نمودیم. که با تشویق حاضرین روبرو شد. برزگر با اعلام این خبر که با در اختیار گرفتن ۵ هکتار زمین از شرکت عمران عالی شهر می توانیم کلنگ این شهرک را به زودی بر زمین بزنیم، گفت از مهندس مقاتلی بابت قبول این پیشنهاد تشکر فراوان کرد.

جهانبخش کردی زاده معروف به بخشو

بخشو در ۱۰ خردادماه سال ۱۳۱۵ شمسی دربوشهر (محله باغ ملاّ) متولد شد. از او به عنوان اعجوبه عالم مداحی، نوحه‌خوانی و سینه‌زنی سنتی بوشهر یاد می‌شود.

نوع حنجره او به اعتقاد بسیاری از اهل فن از معدود حنجره‌هایی بود که در دنیای موسیقی و خوانندگی وجود داشته و دارد. آوازه اجرای بی‌نظیرش باعث شد تا علاقه‌مندان زیادی از استان‌های خوزستان و فارس برای شنیدن صدای دلنشین او به بوشهر کشیده شوند. وی علاوه بر اجرای زیبا و بی‌نقص نوحه‌ها و مرثیه‌های سنتی بوشهر در اجرای شروه خوانی، خیام خوانی، چاووشی خوانی، مناجات خوانی، صبحدم خوانی، بیت خوانی، جنگ نامه خوانی، مصیبت از تبحر خاصی برخوردار بود. از نکات برجسته اجرای وی علاوه بر حجم صدا و زنگ حزین و گیرای نوایش می‌توان به تسلط در اجرای اوج و فرودهای شروه و تحریرهای بی نقصش در نوحه و واحد خوانی اشاره نمود.

او آخرین اجرای خود را در سال ۱۳۵۶ در حرم امام رضا(ع) انجام داد و در آن فضای معنوی به نوحه خوانی پرداخت و سرانجام در روز ۱۹ مرداد ماه سال ۱۳۵۶ چند روز مانده به ماه مبارک رمضان، دور از دیار خود هنگام برگشت از مشهد بر اثر سکته قلبی در بیمارستان نمازی شهر شیراز، دارفانی را وداع گفت و بوشهر را غرق در عزا و ماتم کرد. مردم بوشهر یکی از باشکوه‌ترین تشییع جنازه‌ها را همراه با عزاداری و سینه زنی در تشیع جنازه وی برپا کردند و در جوار امامزاده محمدباقر بوشهر به خاک سپرده شد. از آن پس همراه وی حاج مصطفی گراشی عهده دار نوحه خوانی در مسجد دهدشتی شد. حاج مصطفی گراشی به رسم یادبود جهانبخش کردی زاده در تمامی مساجدی که وی به نوحه خوانی می پرداخته حضور می یابد، از جمله صلح آباد. هلیله و ریشهر. امسال نیز توسط میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کشور صدای جهانبخش کردی زاده بعنوان میراث معنوی کشور به ثبت ملی رسید.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
آیین‌‎نامه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
جدول کلاس های انجمن سینمای جوانان استان بوشهر در فصل تابستان
محل كد آمار