آلن بدیو : سینما «هنری توده ای» است.

تاریخ انتشار: سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۶:۴۶ ق.ظ
آلن بدیو :  سینما «هنری توده ای» است. آلن بدیو : سینما «هنری توده ای» است. . می توان تعریفی ابتدایی برای ترکیب « هنر توده ای»ارائه کرد: یک هنر درصورتی «هنری توده ای» است که شاهکارهای آن را، یعنی آن تولید های هنری را که فرهنگ خاص( یا به هر تقدیر، فرهنگ مسلط) در شاهکار بودنشان تردید ندارد، میلیون ها تن از […]

آلن بدیو :

سینما «هنری توده ای» است. .

می توان تعریفی ابتدایی برای ترکیب « هنر توده ای»ارائه کرد: یک هنر درصورتی «هنری توده ای» است که شاهکارهای آن را، یعنی آن تولید های هنری را که فرهنگ خاص( یا به هر تقدیر، فرهنگ مسلط) در شاهکار بودنشان تردید ندارد، میلیون ها تن از همه گروه‌های جامعه در همان لحظه خلقشان ببینند و دوست بدارند…. سینما بی‌تردید قادر است «هنری توده ای» باشد، آن هم در مقیاسی که هیچ هنر دیگری به گرد آن هم نمی‌رسد…. آری در قرن نوزدهم نویسندگان و شاعرانی بودند که مخاطبان توده‌ای داشتند: برای مثال، ویکتور هوگو در فرانسه و یا پوشکین در روسیه. ایشان میلیون‌ها خواننده داشتند و هنوز هم دارند. اما مقیاس توده گیری شان – در لحظه خلقشان – قابل مقایسه با مقیاس موفقیت عظیم سینما نیست.

پس اصل مطلب بدین قرار است…. انقلابیون روسی قادر بودن فعالیت های خود را در چارچوب زمانه ای تعریف کنند که « توده ها پای بر صحنه تاریخ نهادند». معمولاً « دموکراسی توده ای » را قطب مخالف دموکراسی نمایندگی و قانونی می شماریم. « توده » یکی از مقوله‌های اساسی سیاست است. مائو می‌گفت « توده ها، فقط توده‌ها، خالقان تاریخ جهان اند »….

همه هنرهای قرن بیستم آوانگارد بوده اند. نقاشی در آن قرن هنری آوانگارد بود و فقط در آن لحظه شامگاه واری از آوانگاردبودن دست می‌کشد که وارد موزه ها می شود. موسیقی هنری آوانگارد بود و از ایام شونبرگ همواره آوانگارد بوده است ( مگر آنکه نک و نال های موسیقی عامه پسند را هم موسیقی بنامیم). شعر هم امروز فقط در قالب هنری آوانگارد هستی دارد. می‌توان گفت قرن بیستم، قرن آوانگاردها بود. اما در ضمن می‌توان گفت قرن بیستم، قرن عظیم ترین هنر توده‌ای بود که تاکنون در کار بوده است.

.

برای دیدن خبر ها، فیلم ها و عکسهای بیشتر به وب سایت و صفحه تلگرام ما مراجعه کنید.

وب سایت : buycs.ir

تلگرام : @buiycs

اینستاگرام استودیو صدای بخشو : @bakhsho.studio

تلگرام استودیو بخشو : @bakhshstudio

آپارات : انجمن سینمای جوانان استان بوشهر

پست الکترونیک : bushehr.iycs@gmail.com

تلفن : ۰۷۷۳۳۵۳۸۱۶۵

ديدگاه بسته شد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
آیین‌‎نامه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
جدول کلاس های انجمن سینمای جوانان استان بوشهر در فصل تابستان
محل كد آمار