همراه با هنرمندان سینمای جوانان استان بوشهر: سید محمد فاطمی

تاریخ انتشار: جمعه 23 اکتبر 2020 | 13:48 ب.ظ
همراه با هنرمندان سینمای جوانان استان بوشهر: سید محمد فاطمی همراه با هنرمندان سینمای جوانان استان بوشهر: سر آغاز: روایت سینمایی به مثابه رفتار انسان، ریشه در نحوه هستی انسان دارد و ضرورتاً برآمده از ذات تولد است. توجه در تبیین ضرورت ها و امکان روایت ها و آموخته سینمایی_ البته برآمده از دانش در سرشتِ ذاتی انسانِ دغدغه مند و حقیقت جو می تواند […]

همراه با هنرمندان سینمای جوانان استان بوشهر:

سر آغاز:

روایت سینمایی به مثابه رفتار انسان، ریشه در نحوه هستی انسان دارد و ضرورتاً برآمده از ذات تولد است. توجه در تبیین ضرورت ها و امکان روایت ها و آموخته سینمایی_ البته برآمده از دانش در سرشتِ ذاتی انسانِ دغدغه مند و حقیقت جو می تواند در باز تولید و با اشکال گوناگون هنری در ارتقاء سطح آگاهی بکوشد، چه بسا جریانی را در جامعه رخ می نماید که موجب تحولی عظیم خواهد شد.

در جهان امروز هویت فرهنگی در مقایسه با دیگر ابعاد هویت، از اهمیت فزاینده ای برخوردار است. سینمای جوانان استان بوشهر با گام برداشتن در این تحول،کشف و پرورش استعداد جوانان را بعنوان زیر ساختی مهم در تقویت هویت فرهنگی جامعه تلقی نموده است.از این رو با هنرمندان عرصه سینما و عکس بیشتر آشناخواهیم شد تا از این ره آورد با شخصیت های اصلی جامعه رو درو صحبت کنیم.

سید محمد فاطمی مدرس، عکاس و تصویربردار

 فعالیت هنری خود را از سال ۸۱ در باشگاه رادیو و تلویزیون جوان آغاز و در ادامه بعنوان یکی از هنرمندان برجسته انجمن سینمای جوان استان بوشهر تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است. وی کارشناس هنرهای نمایشی است و در حال حاضر به شکل حرفه ای عکاسی می کند. سید محمد بعنوان مدرس عکاسی فراوان هنرجو تربیت نموده و گروه عکاسان سپید را با جمعی از هنرمندان این رشته تاسیس کرده است. گروه عکاسان سپید حدود ۱۰ سال است که از فعالیتش می گذرد. فاطمی در حوزه آموزش، اندیشه در عکاسی صاحب سبک است و هم اکنون ضمن فیلمیرداری در خوزه تولید مستند نیز فعالیت چشمگیری دارد. شایان ذکر است در حال حاضر در تهران مدیر تصویربرداری و فنی فیلم مستند می باشد. با هم به گفتگو با این هنرمند می پردازیم:

  • از سفر به عراق برایمان بگو؟

سال ۹۶ برای ساخت مستندی با موضوع مقاومت و جنگ علیه داعش به همراه یکی از مستند سازان هم استانی آقای قهوه چی به عراق رفته و در  مناطق شمالی عراق با  نیروهای حشد شعبی همراه بوده و فضای مقاومت در بین عراقی ها را در قالب  فیلم مستند و مجموعه عکس با موضوع مقاومت وزندگی پس از جنگ به تصویر کشیدیم. در عراق تجربه‌های کاری خوبی صورت گرفت که بسیار منحصر به فرد بودند.

 به خصوص برای منِ فیلمساز و عکاسِ بوشهری، این مسئله که فضای مقاومت، فضای جنگ، فضای آشوب و بهم ریختگی های اجتماعی را تجربه کنم و بتوانم در این موقعیت به دنبال تصاویر و حقایقی دیگر از جنگ باشم و اینکه این فضا را به ثبت برسانم. به عنوان یک هنرمند و عکاسی ایرانی بتوانم آن را به نمایش بگذارم .

  • بعنوان یک هنرمند که از نزدیک ماجرای بازگشت مردم را پیگیری کردید- نگاه شما چگونه است؟

نکته ای  که خیلی قابل لمس بود و جای تامل داشت این بود که برای کشور عراق و مردم عراق هیچ کس نمی‌تواند تغییری ایجاد کند به جز خود مردم عراق و در حال حاضر خود جوان‌ها و مردم عراق بودند که به دنبال اجرا کردن این تغییرات بوده و البته با تمام همه ی فشارها و اتفاقاتی که برایشان افتاده و در حال اجرا بود. به این یقین رسیدم که اگر ما بخواهیم وضعیت ایران مان را تغییر دهیم و کشور را به سمت پیشرفت وتعالی ببریم، تنها این خود ما هستیم که باید به دست کار شویم، چه در حوزه هنر، فرهنگ، اقتصاد،اجتماع و در همه حوزه ها باید فعال شویم و کار درست تر را انجام دهیم، البته با توجه به دانش مناسب و اندیشه کافی که اگر نداریم باید حتما  کسب کنیم .

  • شما بعنوان هنرمند چگونه می توانید نقش خود را ایفا نمایید؟

با توجه به وضعیت کشور و مسائل و مشکلات جاری همیشه این سوال در ذهن من بوده که من به عنوان یک تصویر بردار و عکاس چه کاری می توانم برای جامعه خود و یا حل مسائل کشور انجام بدم به این نتیجه رسیدم که کاری را  که می دانم به بهترین شکل و در فضایی مناسب انجام بدهم .

  • از تولید مستند و همکاری ها در خارج از بوشهر بفرمایید؟

در ادامه همکاری و ارتباط هایی که با گروه‌های مستندسازان در خارج از بوشهر داشتم چندین مجموعه و برنامه مستند کار کردیم که به شکل ملی و در فضای مجازی انتشار دادیم که بسیار بازخورد مناسبی گرفته شد.  سال گذشته  به این نتیجه رسیدیم که برای آنکه بتوانیم کارهای برنامه سازی و مستندسازی را بهتر و قوی تر اجرا ‌کنیم می بایست با تهران در ارتباط باشیم.

البته  با توجه به امکانات و پتانسیل موجود در تهران و حجم بیشتر و سطح بسیار بالاتر کار مستند، مهاجرت کردم به تهران و در حال حاضر هم با گروه‌ دوستانی  که از شهرهای مختلف ایران هستند مشغول به کار هستیم.  استودیویی تصویربرداری را تاسیس کرده و در حال تولید برنامه  و مستندهایی با موضوعات اجتماعی و فرهنگی  هستیم. در این مدت حدود پنج مجموعه مستند با  بیش ۸۰ قسمت برنامه تولید کرده که بیشتر با تمرکز در حوزه های مسائل اجتماعی و فرهنگی بوده، که آنها را با کمک فضای مجازی انتشار داده ایم. به این دلیل فضای مجازی که بیشترین مخاطب را امروز با توجه به تکنولوژی و نفوذ آن در جامعه و دسترسی سریع و آسان  دارد و ما هم بیشترین تلاش و برای انتشار در این فضا هست.

ديدگاه بسته شد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
پروژه ملاقات با بوشهر
فراخوان اولین جشنواره ملی عکس بوشهر
محل كد آمار